Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
418-430 Central AveNewark, NJ 07107
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 1993
Property Information
Block1842
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33
Building Details
Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.38
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$266,300
30%
Improvement Value:$633,700
70%
Total Assessment$900,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $34,227 | +2.0% |
| 2024 | $33,552 | -0.2% |
| 2023 | $33,606 | -1.7% |
| 2022 | $34,200 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.