Skip to content

5-7 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 2007

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 7, 2020

Property Information

Block1850
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,302
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
5%
Improvement Value:$393,400
95%
Total Assessment$415,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,786+2.0%
2024$15,475+29.4%
2023$11,960-1.7%
2022$12,171-9.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft5,302DeedBook 20201, Page 26929

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft3,186DeedBook 20180, Page 96059Recorded11/7/2018

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 12097, Page 1666

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$130,944
DeedBook 6110, Page 942