Skip to content

17 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 2019

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Feb 19, 2019

Property Information

Block1850
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
7%
Improvement Value:$285,600
93%
Total Assessment$306,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$11,543+116.1%
2020$5,340+3.7%
2019$5,148+3.5%
2018$4,974+4.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$417,000

To:

Sq Ft3,312DeedBook 20190, Page 20775

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$15,500

From:

To:

Sq Ft2,872DeedBook 20170, Page 7489Recorded1/25/2017

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12089, Page 7839