Skip to content

71 S 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block1856
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,131
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
11%
Improvement Value:$172,300
89%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,363+2.0%
2024$7,217-0.2%
2023$7,229-1.7%
2022$7,357+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft4,131DeedBook 20240, Page 48911

Property Sale

Sale
$40,111
DeedBook 5716, Page 57

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 5272, Page 300

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4939, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1920