Skip to content

73 S 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1918
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block1856
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,044
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
18%
Improvement Value:$97,100
82%
Total Assessment$118,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,503+2.0%
2024$4,414-37.4%
2023$7,050-15.1%
2022$8,299+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft4,044DeedBook 20200, Page 69863Recorded7/29/2020

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5914, Page 519

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5829, Page 714

Property Sale

Sale
$12,000

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4907, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1918