Skip to content

75 S 9th St

Newark, NJ 07107

Built 2005

Last Sale Date
Jan 4, 2019

Property Information

Block1856
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,200
10%
Improvement Value:$190,600
90%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$6,975+6.7%
2016$6,537+5.0%
2015$6,225-35.4%
2014$9,641+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 6231, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5179, Page 206