Skip to content

537 Central Ave

Newark, NJ 07107

Built 2003

Last Sale Date
Oct 20, 2006

Property Information

Block1856
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,762
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
10%
Improvement Value:$180,400
90%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,621+2.0%
2024$7,471-0.2%
2023$7,483-1.7%
2022$7,615+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6060, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 5890, Page 12

Property Sale

Sale
$10,025
DeedBook 4763, Page 454

Property Sale

Sale
$10,025
DeedBook 4763, Page 454