Skip to content

86-88 S 10th St

Newark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Date
Dec 5, 2017

Property Information

Block1856
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,145
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
15%
Improvement Value:$133,300
85%
Total Assessment$157,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$5,614+3.5%
2018$5,425+4.0%
2017$5,218+6.7%
2016$4,890+5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915