Skip to content

110 S 11th StNewark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
May 20, 2008

Property Information

Block1857
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,772
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
18%
Improvement Value:$94,000
82%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,385+2.0%
2024$4,298-0.2%
2023$4,305-1.7%
2022$4,381+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,772DeedBook 12141, Page 5965

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5647, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1910