Skip to content

115-117 S 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 14, 2009

Property Information

Block1858
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class27
Description3SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,932
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
18%
Improvement Value:$109,000
82%
Total Assessment$133,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,073+2.0%
2024$4,973-0.2%
2023$4,981-1.7%
2022$5,069+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,932DeedBook 12214, Page 8119

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 12075, Page 456

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6262, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1900