Skip to content

60 9th Ave

Newark, NJ 07107

Built 1895

Last Sale Date
Sep 13, 2007

Property Information

Block1858
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,399
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
13%
Improvement Value:$141,800
87%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,203+2.0%
2024$6,080-0.2%
2023$6,090-1.7%
2022$6,198+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12090, Page 7335

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6383, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1895