Skip to content

57 S 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1902

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block1856
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,418
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
16%
Improvement Value:$111,900
84%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,066+2.0%
2024$4,966-0.2%
2023$4,974-1.7%
2022$5,062+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,418DeedBook 20181, Page 5151

Property Built

Built

Year Built: 1902