Skip to content

60 S 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 17, 2025

Property Information

Block1868
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,348
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
14%
Improvement Value:$127,200
86%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,647+2.0%
2024$5,536-0.2%
2023$5,545-1.7%
2022$5,643+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,348DeedBook 20250, Page 71981Recorded11/18/2025

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft3,856DeedBook 20210, Page 65149

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 20170, Page 53320Recorded6/20/2017

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5046, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1910