Skip to content

69 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block1876
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description2.5F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,763
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
10%
Improvement Value:$185,600
90%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,849+2.0%
2024$7,695-0.2%
2023$7,707-1.7%
2022$7,843+34.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,763DeedBook 20240, Page 56663

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,762DeedBook 20190, Page 52877Recorded6/10/2019

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft2,762DeedBook 20180, Page 30532Recorded4/10/2018

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 12169, Page 9116

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 12023, Page 3804

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5110, Page 804

Property Sale

Sale
$22,850
DeedBook 4599, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1915