Skip to content

501-503 Orange St

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2016

Property Information

Block1906
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage817
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
18%
Improvement Value:$340,400
82%
Total Assessment$416,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,855+2.0%
2024$15,542-0.2%
2023$15,567-14.1%
2022$18,126+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 5928, Page 463