Skip to content

42 Myrtle Ave

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2002

Property Information

Block1891
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
15%
Improvement Value:$96,200
85%
Total Assessment$113,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,305+2.0%
2024$4,220-0.2%
2023$4,227-1.7%
2022$4,302+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4434, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1900