Skip to content

40 Myrtle Ave

Newark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2016

Property Information

Block1891
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,100
17%
Improvement Value:$78,700
83%
Total Assessment$94,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,605+2.0%
2024$3,534-0.2%
2023$3,540-1.7%
2022$3,602+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5107, Page 29

Property Sale

Sale
$1,050
DeedBook 4959, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1915