Skip to content

21 Humboldt St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block1891
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,600
12%
Improvement Value:$125,400
88%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,400+2.0%
2024$5,294+30.2%
2023$4,066-1.7%
2022$4,138+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$313,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 20210, Page 85810

Property Sale

Sale
$20,000
Sq Ft1,539DeedBook 20201, Page 29448Recorded12/24/2020

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4757, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1900