Skip to content

27 Humboldt St

Newark, NJ 07107

Built 1907

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Dec 13, 2007

Property Information

Block1891
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,400
15%
Improvement Value:$116,300
85%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,199+2.0%
2024$5,096-0.2%
2023$5,104-1.7%
2022$5,195+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

To:

Sq Ft2,896DeedBook 12107, Page 3378

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 6368, Page 791

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4779, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1907