Skip to content

487-493 Orange St

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 2, 2001

Property Information

Block1906
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,500
20%
Improvement Value:$110,600
80%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,290+2.0%
2024$5,186-0.2%
2023$5,194-1.7%
2022$5,286+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 5849, Page 414