Skip to content

115-119 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Dec 31, 1982

Property Information

Block1906
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,100
38%
Improvement Value:$145,600
62%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,964+2.0%
2024$8,787-0.2%
2023$8,801-11.4%
2022$9,933+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

DeedBook 4774, Page 628