Skip to content

312 7th Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Oct 11, 1982

Property Information

Block1911
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,272
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
15%
Improvement Value:$104,600
85%
Total Assessment$123,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,693+2.0%
2024$4,600-0.2%
2023$4,608-1.7%
2022$4,689+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000

To:

Sq Ft3,272DeedBook 4765, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1910