Skip to content

304-306 7th Ave W

Newark, NJ 07103

Apartment

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 31, 2003

Property Information

Block1911
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class10
Description2SB4UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage759
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
36%
Improvement Value:$177,700
64%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,561+2.0%
2024$10,353-0.2%
2023$10,369-1.7%
2022$10,553+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft759DeedBook 6025, Page 344

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 4888, Page 326