Skip to content

189 2nd St

Newark, NJ 07107

Built 1890

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Dec 3, 2002

Property Information

Block1912
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,182
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,300
20%
Improvement Value:$73,600
80%
Total Assessment$91,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,495+2.0%
2024$3,426-0.2%
2023$3,432-1.7%
2022$3,492+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft3,182DeedBook 5940, Page 907

Property Built

Built

Year Built: 1890