Skip to content

171 2nd St

Newark, NJ 07107

Last Sale Date
Apr 29, 2016

Property Information

Block1912
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$11,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$389+4.0%
2017$374+6.7%
2016$350+5.0%
2015$334-22.7%
Property History

No events match the selected filters.