Skip to content

191 2nd StNewark, NJ 07107

Built 1890

Last Sale Date
Apr 17, 1998

Property Information

Block1912
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,645
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,000
15%
Improvement Value:$104,600
85%
Total Assessment$122,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,662+2.0%
2024$4,571-0.2%
2023$4,578-1.7%
2022$4,659+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890