Skip to content

134 Prospect St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block191
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description3SB2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,246
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,100
33%
Improvement Value:$148,600
67%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,393+2.0%
2024$8,228-0.2%
2023$8,241-1.7%
2022$8,387+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft3,246DeedBook 20220, Page 35099

Property Built

Built

Year Built: 1897