Skip to content

118 Prospect St

Newark, NJ 07105

Built 1867

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 27, 1998

Property Information

Block191
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,068
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
32%
Improvement Value:$164,800
68%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,158+2.0%
2024$8,977-0.2%
2023$8,991-1.7%
2022$9,150+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4782, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1867