Skip to content

81-83 N 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1887
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2023

Property Information

Block1928
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage857
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$28,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,069+2.0%
2024$1,048+12.7%
2017$930+6.7%
2016$871+5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$33,036
DeedBook 20230, Page 42866Recorded7/18/2023

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5046, Page 492

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5046, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1887