Skip to content

254-256 N 7th StNewark, NJ 07103

Built 1888

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block1929
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2.5SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,510
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,500
13%
Improvement Value:$160,000
87%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,979+2.0%
2024$6,841-0.2%
2023$6,856+20.3%
2016$5,700+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,510DeedBook 20210, Page 43608

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12217, Page 6975

Property Sale

Sale
$3,750
DeedBook 5054, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1888