Skip to content

273 6th Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1870

Last Sale Price
$14,700
Last Sale Date
Sep 5, 1973

Property Information

Block1929
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,850
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,300
15%
Improvement Value:$109,600
85%
Total Assessment$128,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,902+2.0%
2024$4,805-0.2%
2023$4,813-1.7%
2022$4,898+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$14,700

To:

Sq Ft2,850DeedBook 4454, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1870