Skip to content

229-231 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 2014
Church/Charitable

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 31, 2002

Property Information

Block1929
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,273
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,700
2%
Improvement Value:$2,646,500
98%
Total Assessment$2,699,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$1,634+5.0%
2015$1,556-40.7%
2014$2,624+3.7%
2013$2,529+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft1,273DeedBook 5965, Page 619