Skip to content

241-243 Roseville AveNewark, NJ 07107

Built 1900
Church/Charitable

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Feb 18, 1993

Property Information

Block1929
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2.5SB1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,460
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,700
17%
Improvement Value:$171,000
83%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$3,478+4.7%
2012$3,323+16.1%
2011$2,862+5.4%
2010$2,716+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000

To:

Sq Ft3,460DeedBook 5253, Page 502

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5075, Page 894

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4997, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1900