Skip to content

253 Roseville Ave

Newark, NJ 07107

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2020

Property Information

Block1929
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,795
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
18%
Improvement Value:$123,300
82%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,705+2.0%
2024$5,592-0.2%
2023$5,601-1.7%
2022$5,700-11.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft2,795DeedBook 20191, Page 19275Recorded12/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 1930