Skip to content

135 Elm StNewark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Apr 19, 2011

Property Information

Block192
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
71%
Improvement Value:$62,100
29%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,066+2.0%
2024$7,907-0.2%
2023$7,920-6.6%
2022$8,478+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

To:

DeedBook 12309, Page 1809

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4900, Page 498