Skip to content

260 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1909

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 6, 2007

Property Information

Block1930
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,146
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
12%
Improvement Value:$133,200
88%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,781+2.0%
2024$5,667-0.2%
2023$5,676-1.7%
2022$5,776+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,146DeedBook 12030, Page 4659

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4847, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1909