Skip to content

231-233 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1909

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 29, 2003

Property Information

Block535
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,162
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,800
22%
Improvement Value:$144,500
78%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,047+2.0%
2024$6,908-0.2%
2023$6,919-1.7%
2022$7,041+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft3,162DeedBook 6023, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1909