Skip to content

243-245 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 1994

Property Information

Block1930
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SB5UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,715
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
13%
Improvement Value:$151,600
87%
Total Assessment$173,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,598+2.0%
2024$6,468-0.2%
2023$6,478-1.7%
2022$6,593+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5272, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1897