Skip to content

247 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1882

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 1996

Property Information

Block1930
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,989
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
14%
Improvement Value:$115,500
86%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,107+2.0%
2024$5,007-0.2%
2023$5,015-1.7%
2022$5,103+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5050, Page 545

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 5040, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1882