Skip to content

251 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Jun 5, 1997

Property Information

Block1930
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
12%
Improvement Value:$135,900
88%
Total Assessment$154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,883+2.0%
2024$5,767-0.2%
2023$5,777-1.7%
2022$5,879+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000

To:

Sq Ft4,296DeedBook 5477, Page 816

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5297, Page 813

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 4739, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1900