Skip to content

296 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Mar 30, 2000

Property Information

Block1931
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,794
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
19%
Improvement Value:$76,100
81%
Total Assessment$93,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,571+2.0%
2024$3,501-0.2%
2023$3,506-1.7%
2022$3,568+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft2,794DeedBook 5686, Page 869

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5204, Page 538

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4971, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1915