Skip to content

136 N 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$85,100
Last Sale Date
Mar 30, 2011

Property Information

Block1940
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,778
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,800
13%
Improvement Value:$199,700
87%
Total Assessment$229,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,728+2.0%
2024$8,556-0.2%
2023$8,570-1.7%
2022$8,721+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$85,100

To:

Sq Ft2,778DeedBook 12307, Page 557

Property Sale

Sale
$412,000
DeedBook 12018, Page 4852

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6179, Page 876

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6050, Page 344

Property Sale

Sale
$185,500
DeedBook 5876, Page 121

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5134, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1920