Skip to content

306 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1908

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Dec 30, 1981

Property Information

Block1931
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,946
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
15%
Improvement Value:$102,100
85%
Total Assessment$119,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,560+2.0%
2024$4,470-0.2%
2023$4,477-1.7%
2022$4,556+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft2,946DeedBook 4738, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1908