Skip to content

253 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1905

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block1931
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,114
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
5%
Improvement Value:$323,500
95%
Total Assessment$342,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,018+2.0%
2024$12,761+50.2%
2023$8,495-1.7%
2022$8,645+31.6%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft5,114DeedBook 20211, Page 42937

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 12227, Page 7728

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 6389, Page 846

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5806, Page 310

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5806, Page 310

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5548, Page 337

Property Sale

Sale
$15,200
DeedBook 5080, Page 245

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4907, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1905