Skip to content

285 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Nov 13, 2003

Property Information

Block1931
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,695
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,300
17%
Improvement Value:$97,000
83%
Total Assessment$116,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,423+2.0%
2024$4,336-0.2%
2023$4,343-1.7%
2022$4,419+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

To:

Sq Ft2,695DeedBook 6018, Page 533

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5392, Page 241

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5111, Page 911

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4919, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1915