Skip to content

287 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Date
Jul 8, 1985

Property Information

Block1931
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,584
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,300
14%
Improvement Value:$123,300
86%
Total Assessment$142,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,423+2.0%
2024$5,316-0.2%
2023$5,325-1.7%
2022$5,419+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920