Skip to content

291 5th St

Newark, NJ 07107

Built 1904

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 1, 1989

Property Information

Block1932
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,985
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,200
12%
Improvement Value:$138,800
88%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,971+2.0%
2024$5,853-0.2%
2023$5,862-1.7%
2022$5,966+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,985DeedBook 5080, Page 591

Property Sale

Sale
$24,900
DeedBook 4469, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1904