Skip to content

360 New St

Newark, NJ 07103

Built 1900

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block429
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,997
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
8%
Improvement Value:$255,200
92%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,531+2.0%
2024$10,323-0.2%
2023$10,339-1.7%
2022$10,522+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft4,495DeedBook 20180, Page 68034

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5279, Page 41

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5279, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1900