Skip to content

349 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Dec 22, 2010

Property Information

Block1934
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
23%
Improvement Value:$90,400
77%
Total Assessment$117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,484+2.0%
2024$4,395-0.2%
2023$4,402-1.7%
2022$4,480+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft1,411DeedBook 12293, Page 1396

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12048, Page 5764

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 5118, Page 154

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 5003, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1920