Skip to content

142 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Dec 2, 2008

Property Information

Block540
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
32%
Improvement Value:$40,400
68%
Total Assessment$59,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,259+2.0%
2024$2,214-0.2%
2023$2,218-1.7%
2022$2,257+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft1,298DeedBook 12170, Page 6630

Property Sale

Sale
$75,100
DeedBook 12151, Page 1981

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5935, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1915